"Enter"a basıp içeriğe geçin

Python ile JavaScript Kaynak Kodu Çekmek

Ekrana sonuçları JavaScript ile döken sayfalardan istediğim veriyi çekmekte sıkıntı yaşıyordum, şayet kaynak kodu aldığımda elimde JavaScript kodları oluyordu, bu da benim işime yaramıyordu. Ev arkadaşım sayesinde nasıl yapılacağını öğrenmiş oldum ki olukça basitmiş.

Aşağıda ki site girilen sitenin serverı üzerinde bulunan siteleri listeler.

You Get Signal: http://www.yougetsignal.com/tools/web-sites-on-web-server/

Sayfa kodunu incelediğimizde veri alan input alanı mevcut, ancak veriyi input etsek dahi sonuçları javascript ile döndürmekte. Buda sayfa kodunu direk incelediğimizde bize istediğimiz sonuçları döndürmemesi demek.

Sayfaya sağ tıklayıp “incele” diyoruz ve gelen sayfada ki “network” tabına geçiş yapıyoruz. Tekrar veri gönderiyoruz (check butonuna tıklıyoruz).

Headers alanında hangi metot ile işlem yapıldığı, hangi değerlerin gönderildiği ve header içeriği net bir şekilde görülüyor. Görüldüğü gibi domains.php sayfasına POST metodu ile veri gönderilmekte. Gönderilen argümanlar ise Form Data alanında listeleniyor. Burada POST ile “remoteAddress” diyerek hangi alan adını tarayacağını göndermiş. Normalde bu işlemler GET metodu ile yapılır ama bu arkadaş POST kullanmış. Bizde domains.php sayfasına bu veriyi gönderelim bakalım, alacağımız çıktılar nedir.

Görüldüğü gibi bize bir sözlük sözlük geri döndürdü ve içerisinde alana adı listesi de mevcut. Site buradan aldığı verileri ana sayfaya çekmekte. Basit bir API çalışması anlayacağınız. Python ile bu isteği yapmak için aşağıda ki kısa kodu kullanabilirsiniz.

import requests
site = "http://domains.yougetsignal.com/domains.php"
veri = {"remoteAddress": "emregeldegul.net"}
request = requests.post(site, data = veri)
print request.text

Umarım yardımcı olur, bu basit bilgi benim işimi fazlası ile gördü. Eğer oda arkadaşım yapmaz, vazgeçerse bu mantık ile Mersin OIBS için mobil uygulama yazabilirim…

4 Yorum

 1. Mustafa
  Mustafa 13 Şubat 2018

  Peki bu Python kodunun Php’deki karşılığı nedir? Teşekkürler.

 2. furkan
  furkan 21 Eylül 2017

  hocam burada yapılmak istenen nedir ? javascrip çekmek ama bu konuyu biraz daha ayrıntılı olarak anlatma şansınız var mı ?

  • Yunus Emre Geldegül
   Yunus Emre Geldegül 8 Ekim 2017

   Bazen bir web sayfasına veri post edilse dahi çekilen kaynak kodda istenilen sonuçlar olmuyor. Şayet bu sonuçlar API benzeri bir yapı kullanılarak başka bir sayfadan javascript olarak alınıyor. Burada işin sadece püf noktası gösterildi. Asıl verinin alındığı sayfa tespit edilerek iletişime nasıl geçilir bu anlatıldı, mantık basit anlayacağınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.