"Enter"a basıp içeriğe geçin

Küçük Bir Sosyal Medya Manipülasyonu

Radyo, televizyon derken bize çağ atlatan İnternet bilgiye ulaşımı hiç olmadığı kadar kolaylaştırmıştır. Ancak bu kolaylık yanında bazı sorunları da hiç şüphesiz beraberinde getirmiştir.

Beynini Özgürleştir! Her Zaman Büyük Resme Bak!

Yukarıda ki resim aslında bu sorunu en net şekilde göstermiş. Ama ben yinede farklı bir bakış açısı ile sizlere hikayemi anlatmak istiyorum. Resimden anlamadıysanız okumaya devam edin.


Yakın bir süreçte, pek adetim olmasa da bir arkadaşıma “kanki” diye hitap ettim. Benim “kanki” demem ile birlikte yanımızda bulunan 3. kişinin “kanki deme, kanki sen benim kölemsin anlamına geliyor” demesi ile duraksadım. Ne alaka değil mi? Şayet “kanki” demek “kanka” dolayısı ile “kan kardeşim” demenin bir yolu. Nereden biliyorsun dedim, bir yerde okumuştum dedi.

Nerede okuduğunu az buçuk tahmin ettim, muhtemelen sosyal medya sitelerinden birinde görmüştür oradan kapmıştır diye düşündüm. Ki gerçek bir kaç gün sonra ortaya çıktı, sabahtan akşama kadar dedikodu dönen whatsapp gurubunda biri “kanki kelimesi sen benim kölem sin anlamına geliyor” demiş, bizimki de sorgusuzca kabul etmişti. Güldüm geçtim, ama daha sonra aklıma bir cinlik geldi.

Aktif olarak takip ettiği haber sitelerinden birinin haberlerini teması ile beraber klonladım ve bilgisayarımın yerel adresine indirdim. Haber sitesinin alan adını kendi bilgisayarıma yönlendirdim böylece o siteye gidildiğinde benim bilgisayarımda ki klon siteme bağlanmış olacaktı. Daha sonra manşetlerden birini “Aslında Peygamber Efendimiz İle Dalga Geçiyorlarmış” şeklinde değiştirdim, içine de bir iki haber ekleyip “Mami, cahiliye devrinde Arapların peygamberi aşağılamak için kullandıkları bir hitapmış” yazdım, sayfayı kaydettim.

Ertesi gün yan yana gelince bilgisayarımdan haberlere bakmaya başladı, 3. ziyaret ettiği site benim klon sitem oldu. Yönlendirme işe yaramıştı, benim siteye ulaşmıştı. Eklediğim yalan habere tıklayıp yazıyı inceledikten sonra diğer sayfalara da baktı ve sayfayı kapattı. Şimdi bu manipülasyonun işe yarayıp yaramadığını test etmeliydim.

Bir kaç gün sonra yanında, ismi Muhammed olan bir arkadaşım ile telefonda konuşurken kendisine “Mami” diye hitap ettim. Telefon görüşmem bittikten sonra bana “bir daha mami deme, mami peygamberi aşağılamak için kullanılırdı” dedi. Yüzümde bir tebessüm oluştu. Sonuçta karşımdaki kişiyi manipüle etmeyi başarmıştım. Tamam ismi kısaltmak pek hoş bir durum değildi belki ama hedefime ulaşmıştım.

Sonra ki günlerde ortak ağ kullandığım genç/yaşlı hemen hemen her tanıdığımda bu olayı gerçekleştirdim. Kiminin facebook sayfasında çıkan bir haberi kiminin twitter akışında ki bir tweet oldu bu. İlgilerini çeken konuları evirip çevirdim ve kendi isteğim doğrultusunda değiştirdim. Sonuç gerçekten istediğim gibiydi, bir çoğu oltama gelmişti hatta yutmuştu. Bana da oturup katıla katıla gülmek kalmıştı.


Aslında ağlanacak halimize gülmüştüm ben. Sadece küçük bir yönlendirme bizleri ne noktaya getirmişti. Oysa medya kuruluşları bunu sürekli yapmakta. Olayları bizim görmemizi istedikleri şekilde lense etmekten başka ne yapıyorlar? Şimdiye kadar hiç bir olayı 2 farklı (ve karşıt) medya kurumundan izlediniz mi? Arasında ki uçurum farkını gördünüz mü?

Aslanı kediye boğduranların içine bir düştüm ki sorma – Sagopa Kajmer

Gerçekten de aslanı kediye boğdurdular da bizde seyrettik. Gözümüz kapalı, sorgusuz sualsiz kabul ettik. Hatta bazen görmeden görmüş gibi anlattık. Ve yine her seferinde benim güldüğüm gibi halimize gülenler oldu. O oltaya biz gelmekle kalmadık yedik bitirdik, kedilere kendimizi boğdurduk.


Tabi ki artık yapan medya kuruluşları değil sadece, sosyal medya kullanıcıları da bunu sonuna kadar yapmakta. Bu işlerden prim kasma peşinde. Ve bizlerde bu kişiler için koyun misali her denilene inanmakta, sorgulamadan kabul etmekteyiz.

Sadece sorgulayın, yoksa sonuçlar ortada. Sürüyü güdecek çoban var, koyun bu kadar bol olduktan sonra..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.