"Enter"a basıp içeriğe geçin

LAMPP Sanal Sunucu Bölümleme ve Domain Bağlantısı

Merhabalar

Daha önce yaptığımız anlatımda Linux sistemlere XAMPP kurulumunu anlattık. Karışıklık olmaması için bölümlemeyi ve bu bölümlere domain bağlamayı bu konuda anlatacağız.

Normalde sanal sunucuya adres çubuğunda localhost yazarak ulaşıyorsunuz. Ancak farklı domainleri farklı klasörlere bağlayabilirsiniz.

Örneğin localhost diyerek /opt/lampp/htdocs altında ki dosyalara ulaşıyorsunuz. Ama ben denemewp.com diyerek /opt/lampp/htdocs/wp altında ki klasöre erişmek istiyorum. Böylece sunucuyu bölümleyerek farklı çalışma ortamları yaratabileceğim. Neyse iyice karıştırdık zaten direk konuya geçelim.

Öncelikle “sudo xed /opt/lampp/etc/httpd.conf” diyerek ilgili dosyamızda “# Virtual hosts” satırını arıyoruz. Ve hemen al satırında ki # işaretini kaldırıyoruz.

# Virtual hosts
Include etc/extra/httpd-vhosts.conf

Ben xed metin düzenleyiciyi kullandım, siz gedit yada farklı bir metin düzenleyici kullanabilirsiniz. Böylece sunucu bölümleme işini aktif ettik.

Şimdi de sanal sanal bölümümüzü oluşturalım. Terminale aşağıda ki komutu verelim.

~$ sudo xed /opt/lampp/etc/extra/httpd-vhosts.conf

En alta ekleyelim.

<VirtualHost *:80>
    DocumentRoot "/opt/lampp/htdocs/denemedizin/"
    ServerName denemesite.com
</VirtualHost>

Burada istediğiniz dizini işaretledikten sonra, ServerName kısmına hangi domaini bağlayacağımızı yazıyoruz. Kaydedip çıkıyoruz. Daha sonra belirttiğimiz dizini oluşturuyoruz (htdocs içerisinde “denemedizin” isminde bir klasör oluşturun). Şimdi de sudo xed /etc/hosts  diyerek hosts dosyamızı açıyoruz ve en alta ekliyoruz.

127.0.0.1        denemesite.com

ServerName kısmına yazdığımız domain ismini buraya da yazarak ilgili domaini kendi yerel adresimize yönlendiriyoruz ve işlem tamam. Artık “/opt/lampp/htdocs/denemedizin” içerisine istediğiniz scripti kurabilirsiniz. Ayrıca aynı işlemleri tekrarlayarak istediğiniz kadar sanal site oluşturabilirsiniz.

Son olarak sudo chmod -R 777 /opt/lampp/htdocs/  diyerek dizine tam yetki veriyoruz ve sudo /opt/lampp/xampp restart  komutu ile servisleri yeniden başlatıyoruz.

Detaylıca anlattım, umarım işinizi görür.

Kolay Gelsin

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.