"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kullanışlı Atom Paketleri

GitHub tarafından geliştirilen esnek, göze hoş gelen, eklenti desteği yüksek bir editör olan Atom için kullandığım eklentilerin bir listesini yapmak istedim. İnanıyorum ki sizlerin de işini görecektir. Bu eklentiler (özellikle Python için) editörü bir IDE gibiymiş gibi etkin kullanmanıza yardımcı olacak.

Eklentileri yüklemek için “ctrl + ,” (virgül) diyerek “Packages” sekmesine gelmeniz yeterli. Daha sonra eklentiyi arama ekranında arayarak kurabilirsiniz.

1 – Emmet (emmet)

Pek çoğunuz sanırım bu eklentiyi biliyor. Amacı kısa yolları kullanarak hızlı bir şekilde HTML kodları yazmak. Örneğin “.header” yazıp tab tuşuna bastığınızda aşağıda ki kod yapısı hemen oluşur.

<div class="header">
    
</div>

Yada “#main” yazdığınız an main id sine sahip bir divi hemen oluşturacaktır.

<div id="main">
    
</div>

Aynı şekilde “ul>(li>a{Menu Linki})*5” yazıp tab tuşuna basarsanız aşağıda ki kodlar oluşacaktır.

<ul>
  <li><a href="">Menu Linki</a></li>
  <li><a href="">Menu Linki</a></li>
  <li><a href="">Menu Linki</a></li>
  <li><a href="">Menu Linki</a></li>
  <li><a href="">Menu Linki</a></li>
</ul>

Görüldüğü gibi oldukça esnek bir eklentidir kendisi. Daha fazla detayı google üzerinden araştırabilirsiniz.

Link: https://atom.io/packages/emmet

2 – Atom Beautify (atom-beautify)

HTML, CSS, PHP başta olmak üzere daha pek çok dilde çalışabilen bu eklenti kodların dizilimini düzelterek okunabilir hale getirmekte. Böylece kodlar daha düzgün, sıralı ve okunabilir hale geliyor. “CTRL + SHIFT + P” dedikten sonra aşağıda ki örnek üzerinden devam edebilirsiniz.

Link: https://atom.io/packages/atom-beautify

3 – Sublime Tarzı Kolon Seçici (sublime-style-column-selection)

Malum kodları satır bazlı seçerken biraz sıkıntı yaşıyoruz. Bu eklenti kodları satırları sütun bazında bozmadan kopyalamaya olanak sağlıyor. Tek yapmanız gereken “Alt” tuşuna basarak kopyalama yapmak.

Link: https://atom.io/packages/Sublime-Style-Column-Selection

4 – Highlight Selected (highlight-selected)

Bir kelimenin üzerine tıkladığınızda yada bir seçim yaptığınızda aynı diğer seçenekleri de işaretler. Böylece başka nerelerde kullanıldığın rahatlıkla görebilirsiniz. Minimap ile kullanmanızı öneririm.

Link: https://atom.io/packages/highlight-selected

5 – Linter (linter)

Bu en gıcık paketlerden biri olmasına karşın temiz kod yazmak isteyen kullanıcıların mutlaka kurması gerekiyor. Özellikle Python için pep8 standartlarını çok iyi sağlıyor. Kullanılmayan modülleri, tanımlanmamış değişkenleri, bozuk girintileri, eksik açıklama satırlarını tek tek tespit edip size sunuyor. Bunu sürekli yapması delirtiyor olsa da eliniz alışınca cidden güzel bir kod yazmış oluyorsunuz.

Link: https://atom.io/packages/linter

6 – Git Zaman Tüneli (git-time-machine)

Bu eklenti de git üzerinde yapılan commitleri listelemektedir.  Zaman çizelgesi üzerinde istediğiniz tarihe giderek değişiklikleri görebilirsiniz.

Link: https://atom.io/packages/git-time-machine

 

7 – Proje Yöneticisi (project-manager)

Proje klasörleriniz arasında rahatlıkla geçiş yapabilmeniz için tasarlanmış harika bir yönetici. Size hızlı geçiş imkanı sağlamakta ve projelerinizi tek elden yönetmenize olanak vermekte. Komut paletine gelerek (alt+shift+p) “Project Manager” yazmanız yeter. Kayıt, silme ve listeleme seçenekleri menüde çıkacaktır.

Link: https://atom.io/packages/project-manager

8 – Remote FTP (remote-ftp)

Uzak sunucuda ki dosyaları düzenlemek için kullanabileceğiniz güzel bir eklenti. Böylece dosyaları indirmeye gerek kalmadan düzenleyebiliyorsunuz ve kaydettiğiniz gibi otomatik olarak güncellenmiş oluyor. Yine oldukça beğendiğim eklentilerden biridir kendisi. Ayarlarını yapmak biraz can sıkıcı tabi ki.

Packages > Remote-FTP > Create FTP Config File” yolunu takip ederek sunucu bilgilerini ve klasör yolunu girmeniz yeterli, geri kalanını o halledecektir.

Link: https://atom.io/packages/remote-ftp

9 – Todo Show (todo-show)

Yada Türkçe ismi ile “Yapılacaklar Listesi” diyebiliriz. Kodlar içerisinde ki “TODO:” yada “BUG:” gibi satırları bulup listeleyen bir eklenti. Böylece bulduğunuz bugları sonradan düzeltmek adına işaretleyebilir yada yapılacak şeylerin listesini hemen yorum satırı ile belirtebilirsiniz. Büyük projeler geliştirirken oldukça iş görmekte.

Link: https://atom.io/packages/todo-show

 

 

10 – Minimap

Sayfanın tam kaynak kodunu ekranın sağ üstünde göstermek için kullanılır. Aslında Sublime Text kullanmış olanlar buna aşina, benimde ilk aradığım eklentilerden biri.

Link: https://atom.io/packages/minimap

11 – Atom Tabs Exposé (expose)

Sekmeler arasında şaşalı bir şekilde geçiş yapmak için kullanılabilir. Linux kullananlar bilir, masaüstü yada program geçişlerinde kullanılan türden.

Link: https://atom.io/packages/expose

12 – Dosya İkonları (file-icons)

Kesinlikle gerekli olmayan bu eklenti sadece güzel bir görüntü için var. Kurulduğunda dosya uzantısına göre dilin maskotunu ikon olarak dosya adının yanında göstermekte.

Link: https://atom.io/packages/file-icons

13 – Activate Power Mode (activate-power-mode)

Kod yazarken yazım hızınıza ve devamlı yazmanıza göre size puan veriyor. Ekranda ki efektler ise cabası. Kod yazmayı daha zevkli bir hale getiriyor diyebilirim. Alışma süreci biraz sancılı tabi ki.

Link: https://atom.io/packages/activate-power-mode

Bonus: GitHub Senkronizasyonu (sync-settings)

Editörünüzün ayarlarını, kurduğunuz paketleri, kurduğunuz paketlerin ayarlarını GitHub üzerinde yedekleyip her seferinde bu ayarları tekrar tekrar yapma derdinden kurtulabilirsiniz. Bu paketi bonus olarak bıraktım ancak işinizi kesinlikle görecektir.

Öncelikle GitHub üzerinde erişim tokeni almamız gerekiyor. Bunun için New personal access token sayfasına gidiyoruz Select scopes menüsünden gist (Create gists) seçeneğini işaretleyerek tokenimizi oluşturuyoruz ve bunu bir yere kaydediyoruz.

Daha sonra yeni gist oluşturma sayfasına gist oluşturmak için gidiyoruz. Açıklama kısmı boş bırakılabilir. Dosya ismine packages.json diyoruz Dosya içeriğine kafamıza göre bir şey yazıp kaydediyoruz. Gist in adres satırından ID yi alıp onu da bir kenara kaydediyoruz.

Paketi yükledikten sonra paketin ayar sekmesine gidiyoruz (zaten ayar sekmesine yönlendirir, yönlendirmez ise ise CTRL + ,  > Packages > Community Packages > sync-settings > Settings kısmına gelmeniz yeterli). Personal Access Token kısmına tokenimizi Gist Id kısmına ise gist in ID numarasını giriyoruz ve bitti.

Artık komut panelinden (CTRL + SHIFT + P) sync diyerek paketlere ulaşabilirsiniz.

Backup – Yedeklemek için
Restore – Yedekleri geri yüklemek için.

Link: https://atom.io/packages/sync-settings

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.