"Enter"a basıp içeriğe geçin

MyBB Sabit IP Problemi Çözümü

MyBB kurulum yaptıktan sonra, tüm kullanıcıların (ziyaretçiler dahil) sabit bir IP adresi aldığını fark ettim. Biraz araştırınca bunun sunucuların güvenlik nedeni ile ara sunucu kullanmalarından kaynaklı bir problem olduğunu gördüm. Yani MyBB gelen kullanıcının IP adresini değil, ara sunucunun IP adresini kullanıyordu.

Bunu düzeltmek için 2 seçenek var. İlk seçenek FTP üzerinden sunucu hesabınıza bağlanıp aşağıda ki dosyayı bulun ve düzenlemek için bilgisayara kaydedin.

[Forumun Kurulu Olduğu Dizin] > inc > functions.php

Daha sonra functions.php sayfasında REMOTE_ADDR  yazısını bulun. Bu yazıyı Linux Hosting kullanıcıları HTTP_CLIENT_IP  olarak, Windows Hosting kullanıcıları ise HTTP_CLIENT-IP  olarak değiştirdikten sonra kaydedip tekrar aynı dizine gönderiyoruz.

Eğer FTP ile uğraşmadan halletmek istiyorsanız;

Admin Paneli > Forum Ayarları > Sunucu ve Optimizasyon Ayarları

Yukarıda ki sayfada “Kullanıcı IP Adreslerini Kontrol Et” seçeneğini “Evet” olarak işaretledikten sonra kaydedip çıkıyoruz. Böylece gerçek IP adreslerini artık alabilirsiniz.

4 Yorum

 1. kemal
  kemal 28 Ekim 2017

  Merhaba kolay gelsin,bizde şöyle bir durum var (çevrim içi olanların ipleri değişik ) yani olması gibi ama admin grubu olan biri ip si oda diğerlerinden farklı ama ayrıntılara tıkladığımızda diğer üyelerinde aynı görünüyor yani benim ip mi sorguladığım zaman yakın zamanda online olan üyelerin ip side benim sorgumda çıkıyor
  IP: 93.89.200.200 [Ayrıntılar] şöyle benim ip bu örnek tabi bu sorun yok,ip için mesela aynı ip den başka üye varmı diye kontrol etmek istediğimde anrıntılarda o ip ye ait başka üyelerde bulması lazım
  93.89.200.200 Kayıtlı IP: a…..
  93.89.200.200 Kayıtlı IP: m….
  93.89.200.200 Kayıtlı IP: D….
  93.89.200.200 Kayıtlı IP: g…..
  bunun gibi onlarca üyenin ip’si benim sorgumda çıkıyor nasıl düzeltebilirim

  • Yunus Emre Geldegül
   Yunus Emre Geldegül 28 Ekim 2017

   Merhaba
   Hakkımda sayfasında ki mail adresime sitenizin ismini, size ulaşabileceğim online bir platformu ve kullandığınız eklentileri gönderir misiniz?

   Daha önce böyle bir problem ile karşılaşmadım, açıkçası tuhaf bir problem bu. Online olarak test etmem daha iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.