"Enter"a basıp içeriğe geçin

Python Grafik Arayüzleri

Python dilinin grafik arayüz konusunda oldukça yetersiz olduğu söylenir. Ancak kısmen yanlıştır. Sublime Text gibi oldukça hoş arayüze sahip programlarda çıkıyor tabi ki. Ancak genel olarak back-end ve hack tools araçlarında kullanıldığı için bu yönü pek ortaya çıkmaz.

Bu yazıda sizler için Python ile Gui programlamada kullanılabilecek arayüzlerden bahsedeceğim.

Tkinter

Python ile tümleşik gelen, yani ek bir kurulum gerektirmeyen içerisinde mevcut olan bir arayüz kütüphanesidir ki bu yüzden yaygın olarak kullanılmaktadır. Genelde küçük projelerde kullanılır ki oldukça kötü bir görünümü vardır. Son zamanlarda ek kütüphaneler ile güzel bir görünüm verilmeye çalışılıyor ancak yinede yetersiz tabi ki.

Sürükle bırak yani drag drop kullanımı Python tarafından desteklenmediğinden kodları tek tek elle yazmak zorundasınız. Tabi ki topluluk tarafından geliştirilen çeşitli sürükle bırak arayüzleri mevcut.

Türkçe kaynağı kesinlikle bol olan arayüzlerden biri. Google da basit bir araştırma ile yüzlerce kaynağa ulaşabilirsiniz.

PyQT

Piyasada GUI denilince ilk akla gelen arayüzlerden biri olan QT nin Python kütüphanesi. C++ ile geliştirildiğinden ve geniş bir kullanımı olduğundan genellikle ilk tercihlerden biridir.  Ayrıca qt designer ile sürükle bırak şeklinde de grafik arayüzünü geliştirebilirsiniz ki bu onu dahada ileriye taşıyor. Ancak bunun dezavantajı ise özgür olmayan, lisanslı bir yazılım geliştiriyorsanız QT için bir miktar lisans ücreti vermeniz gerekir.

Hakkında gerçekten çok az Türkçe kaynak bulunuyor. Bu konuda oldukça can sıkıcı olabiliyor. Türkçe kaynaklar için Metehan Özbek ve Ahmet Kotan tarafından yazılmış kaynaklara bakabilirsiniz.

PyGTK

Kolay ve çapraz kullanım açısından oldukça verimli olan bu kütüphane ise hem basit & rahat kodlama hemde görsel açıdan güzel programlar elde etmek için kullanılıyor. GTK projesinin tüm olanaklarından bu kütüphane sayesinde yararlanabilirsiniz. GENOME Desktop üzerinde ise oldukça zarif bir görünüme kavuşuyor. Yine Türkçe de az kaynağa sahip bir proje.

İlla ki bunun da bir sürükle bırak arayüzü vardır ancak bu konuda bilgim yok maalesef.

IronPython

Daha çok .net kütüphanelerini kullanmayı amaçlayan bu kütüphane C# daki WPF gibi xml dosyalarına işlenerek çalışır. Daha önce hiç kullanmadım ancak kullanan arkadaşlarımdan “oldukça güçlü” olduğu duydum.

Hem ortaya kaliteli programlar çıkıyor hemde .net kütüphanelerini kullanabiliyorsunuz. Durum böyleyse oldukça kaliteli diyebilirim.

Sürükle Bırak için ise Visual Studio kullanılabilir. Hatta anladığım kadarı ile WPF dahi yapılabilir. Önü açık gibi görünüyor bu aralar.

Bildiğim 4 arayüzü basitçe anlattım. Umarım yardımcı olur sizlere.

İlk Yorum Sizden Gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.