İçeriğe geç

Python tkFileDialog Kütüphanesi

Uyarı: İlgili yazı 60 günden daha uzun bir süre önce yayınlandığı için güncelliğini yitirmiş olabilir.

Python ile grafik arayüz tasarımlarında Tkinter gömülü geldiği için tercih oranının biraz daha fazla olduğunu söylemiştik. Prototip çalışmalarda kullanılsa bile bazen bazı ihtiyaçları olabiliyor, bu yazıda Tkinter kullanarak dizin seçme, dosya seçme ve dosya kaydetme işlemlerini yapacağız. Bu işlemleri yapabilmek için ise ihtiyacımız olan ek kütüphane ise tkFileDialog kütüphanesi olacak.

Tkinter ile Dosya Açma (Open File)

Dosya seçme daha doğrusu seçilecek dosyanın tam yolunu belirlemek için gerekli olan fonksiyon askopenfilename fonksiyonudur. Parametrelerine değinecek olursak eğer;

initialdir: Varsayılan olarak hangi dizin içerisinde başlayacağını belirtir, kök dizin olarak “/” belirttik.
title: Açılacak pencerenin ismi.
filetypes: Hangi dosya uzantılarının seçilebileceğini belirtir.

Tkinter ile Dosya Kaydetme (Save File)

Kaydedilecek dosyanın ismini ve dizinini belirlemek için kullanılan fonksiyon asksavefilenamedir. Parametreler bir önceki fonksiyonun parametreleri ile aynı olduğu için tekrar belirtmeyeceğim.

Tkinter ile Dizin Seçimi (Select Directory)

Dizin seçmek için kullandığımız fonksiyon ise askdirectory fonksiyonu. Diğerlerinden farklı olarak dosya tipini içerek parametreyi almıyor.

Linux ortamında diyalog formlarının görüntüsü biraz daha kötü olduğu için Windows sistemden örnekleri verdim, ama aynen Linux sistemlerde de kullanabilirsiniz.

Tarih:Python Programlama

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir