"Enter"a basıp içeriğe geçin

Raspberry Pi ve Arduino Setim Geldi!

Günümüzde artık sadece programlama bilmek bir getiri sağlamıyor, dahada ileriye gitmek donanıma da hakim olmak ve hatta fiziksel programlama da yapabilmek gerekiyor. Bunun uzun zamandır farkındayım ancak işlerimin yoğunluğundan ötürü elektronik alanına girememiştim maalesef. Açıkçası girsem bile devamını getirememekten korkuyordum. Bu ve bu gibi nedenlerden ötürü yaklaşık 2 yıl bu alana girmedim, büyük hata ettim.

Bu sene bazı <özel> sebeplerden ötürü artık bu alana girmeye karar verdim kısa bir araştırma sonucu 2 adet set aldım, biri arduino diğeri raspberry pi. Kargo elime ulaşınca dünyalar benim oldu, ilk bilgisayarımı aldığımda bile bu kadar heyecanlandığımı hatırlamıyorum açıkçası.

 

Okuldan arkadaşım Furkan geçtiğimiz sene iki set almıştı, bu vasıta ile benim ilgim de gün yüzüne çıkmış oldu. Temel olarak nedir ne değildir biliyordum ama içerik konusunda maalesef oldukça yetersizdim. Ondan öğrenebildiğim kadar öğrendim geçtiğimiz sene içerisinde. Aynı zamanda okulumuzun robotik grubuna da katılarak daha aktif bir şekilde içeri girdim, girdim ki çıkışım kolay olmasın.

Robotik grubu cidden güzel oldu, okul zaten ilçede olduğu için imkanlar oldukça kısıtlı. En azından okula sap gibi gidip gelmekten fazlasını yapayım istedim. Üstelik bu grup sayesinde gerçekten kaliteli kişilerle de tanışmış oldum. Yusuf Emre’de bunlardan biri. Kendisi ASELSAN’da staj yapmış ve kendini oldukça geliştirmiş biri, bizi gerçekten güzel bir şekilde yönlendiriyor.

Birde okulun rapor sunumu isminde ki seçmeli derste <ne alaka ise artık> bir proje yapmamız istendi, bu yüzden <yine ne alaka ise> nas sunucu yapmayı önerdim kabul edildi. Kısacası bu dersin de beni bu alana itmeye sebep olduğunu söyleyebilirim.

Bakalım uğraşmaya başladık, asıl büyük gelişimi Yaz tatilinde evde yapmayı planlıyorum. Geçtiğimiz yıllara göre daha rahat ve aktif bir ortamda olacağım çünkü. Buda kendimi geliştirmem için güzel bir ortam yaratıyor bana.

Neyse, bu günlerde sık sık dinlediğim bir şarkı ile yazıyı sonlandırayım. Yazı ile bir alakası yok sadece paylaşmak istedim 🙂

2 Yorum

  1. Oktay
    Oktay 23 Şubat 2018

    Bu seti beraber kullanacağız değil mi? 😀 sadece sana kullandırtmam 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.