"Enter"a basıp içeriğe geçin

Telegram Bot Geliştirme – Bölüm 1 | Bot Oluşturma

Okul robotik grubunda geliştirmekte olduğumuz bir proje için Telegram Bot uygulamasını kullanmamız gerekti. Açık konuşmak gerekirse bu işlemlerin ne kadar kolay olduğunu görünce Telegram uygulamasına olan sevgim bir kat daha arttı. Cidden kolay bir şekilde bot oluşturulup yönetilebiliyor.

Madem bu kadar kolay bende bir yazı dizisi başlatayım istedim. Öğrendikçe yeni yazılar eklemeye devam edeceğim. Ancak tüm seri en fazla 3 yada 4 dersten oluşur diye düşünüyorum. Neyse şimdilik giriş konusu olarak Telegram nedir, Api nasıl oluşturulur gibi konulara değinelim.

Telegram Nedir?

Telegram, tıpkı WhatSapp gibi, Facebook Messenger gibi bir mesajlaşma uygulaması. Ancak Telegram daha güvenli (olduğunu iddia ediyor) ve çok daha fazla özellik barındırıyor. Ayrıca diğer kullanıcılar ile telefon numaranızı paylaşmak zorunda kalmıyorsunuz. Bütün bu özellikle beni Telegram kullanmaya itiyor açıkçası 🙂

Belki de en güzel yanlarından ikisi de şu:

 1. Kanal uygulaması
 2. Bot uygulaması

Kanal uygulaması ile kanalı takip eden kişilere duyuru vb. paylaşımlar yapabiliyorsunuz. Bot uygulaması ise yapacağınız işleri otomatikleştiren bir yapıya sahip. Üstelik eğer geliştirirseniz sizinle konuşabilir, verdiğiniz komutlara göre işlemler yapabilir!

Telegram Bot Nasıl Oluşturulur

Bot oluşturabilmek için öncelikle @BotFather isimli kullanıcıyı buluyor ve start diyerek konuşma başlatıyoruz. Kendisi bot bu arada :p Bize kullanabilmemiz için hangi komut ne anlama geliyor tarzı bir yardım menüsü gösteriyor. Biz burada /newbot diyerek yeni bir bot oluşturmak istediğimizi söylüyoruz. Bize botumuzun ismini soracak, giriyoruz. Girdikten sonra bize botumuzun kullanıcı adını soruyor, onu da giriyoruz. Dikkat etmemiz gereken nokta kullanıcı adının sonunda bot olması.

Bize bir token kodu verdi, bu token kodunu saklayın. İşlemlerimizde onu kullanacağız. Şimdi /mybots komutunu verelim. Bu bizim sahip olduğumuz botları listeleyecek.

Ben daha önce eklediğim için iki tane var. Siz oluşturduğunuz bota tıklayarak devam edin. Bu sayfayı kurcalayarak çözebilirsiniz. API token, unutmanız durumunda token kodunuzu geri verir. Edit Bot botun resmini, ismini vs düzenleme ekranını getirir. Şimdi http isteği atarak test edelim. Tarayıcıda adres çubuğunda aşağıda ki linki açalım.

https://api.telegram.org/bot[token]/getMe

Token değerini kendi token kodunuz ile değiştirip linke gidin.

Görüldüğü gibi endpoint çalıştı. Artık bütün işlemlerimizi bu şekilde http istekleri ile yönetebiliriz.

Devam yazısında mesaj göndermeyi anlatacağım. Vakit kısa olduğu için parçalara ayırdım, ancak zararı olmaz. Çok uzun olunca da çekilmiyor 🙂

Kolay Gelsin.

9 Yorum

 1. Mustafa
  Mustafa 5 Haziran 2018

  Bot hesabı oluşturdum birçok geliştirme yaptım ancak bota üye olan kişileri görme gibi bir imkan var mı onu çözemedim. Bir de üyelere toplu değilde bireysel olarak bot üzerinden cevap verme kısmını.. Bilginiz var ise paylaşmanizi rica ederim.

  • Yunus Emre Geldegül
   Yunus Emre Geldegül 19 Haziran 2018

   Merhaba
   botlara üyelik söz konusu olmadığından göremezsiniz, ancak bot ile iletişime geçen kullanıcıları görmek için api kullanarak getupdates isteği yapmanız gerekiyor.

   https://core.telegram.org/bots/api#getupdates

   Buradan son iletişime geçen kişileri görebilirsiniz. Cevap vermekten kastınız nedir tam anlamadım ancak gelecek serilere de geniş bir anlatım olacak, sınavlar, işler vs derken uzun süredir giriş dahi yapamamıştım. Yakında seri aynen devam edecek… Beklemede kaldın!

 2. Ali
  Ali 7 Mayıs 2018

  Tweepy ile biraz daha anlamli oluyor. Twitter uzerinden tweetleri alarak yaparsin. Konuya gore cevaplar sunabilirsin mesela.

  • Yunus Emre Geldegül
   Yunus Emre Geldegül 17 Mayıs 2018

   Serinin devamını getiremedim, basit ama güzel bir seri olarak düşünmüştüm sınav haftası ve diğer sebeplerden ötürü maalesef devamı gelmedi. Ama geniş bir alan üzerinden anlatmayı düşünüyorum 🙂

 3. Mumi
  Mumi 13 Nisan 2018

  Faydalı bilgilendirici bir yazı olmuş. Ellerine sağlık! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.