"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bir YouTube Kanalı Fikri

Bir süredir -yaklaşık 3 aydır- bir YouTube kanalı kurmak gibi bir düşüncem var. Bunun en büyük nedeni düşüncelerimi ve bildiklerimi insanlar ile paylaşmayı sevmem ve kitlelere ulaştırmak istemem. Bir diğer nedeni de artık (öğrencilerin) freelance çalışmalarından yeterine kazanamaması.

Üstelik artık kimse blog okumamakta, okuyan kişilerse adBlock gibi eklentiler ile reklamları görmemekte. Yani anlayacağınız bloglar artık tarihten silinmeye mahkum… Ve pek tabi şu anda YouTube kanalları oldukça revaçta, insanlar artık vakitlerini YouTube üzerinde geçirmekte.

Bu ve benzer sebeplerden ötürü bir kanal açmayı düşünüyorum bir süredir, ancak kanalın konseptine bir türlü karar veremedim. Eskiden -çok eskiden- bir forumumuz vardı. İçerisinde gizli ilimler, tarihi olaylar ve ilginç bilgiler yer almaktaydı. Bir kaç arkadaş ile kurduğumuz bu forum maalesef forumların yerini sosyal medyaya devretmesi ile tarihe karıştı. Bu süreçten sonra bende araştırmalar yapmayı bıraktım, yazılıma yöneldim. Yani şimdilerde Ruhi Çenet konseptine dayalı bir kanal açmam beni zorlayabilir.

Alanım olan Python gibi dillerde eğitim videoları çeksem, onlarda artık tükendi ve yerini Udemy gibi platformlara bıraktı. Blog bile iş görmüyorken kanalın işleyeceğini sanmıyorum.

Barış Özcan gibi bilim ve sanat alanında paylaşımlar yapmayı istesem de bu konuda içerik üretebileceğimi sanmıyorum, yorum yeteneğim bu konularda o kadar iyi değildir. Üstelik Barış Özcan bu konuda oldukça profesyonel bir kanal olmasına rağmen izlenme oranları (diğer saçma sapan videolara oranla) çok düşük. Bu da halkımızın bilime ve sanata ne kadar uzak olduğunu gösteriyor. Ayrıca adam müthiş İngilizcesi ile zaten her türlü kaynağa rahatlıkla ulaşabiliyor. Ben bu konuda da yetersiz olacağım gibi.

Kendime Not: İngilizceyi artık öğren!

Oyun oynamayan bir insanım, oyun videoları da çekemem. Açık konuşmak gerekirse diğer youtuberlar gibi saçma sapan videolarda çekmek istemiyorum. Yani anlayacağınız tam olarak gidebileceğim bir yön yok.

Aslında bir dönem kurduğumuz forum (yukarıda açıkladım) içerikleri ile çeşitli yayınlar yapabilirim diye düşünüyorum ama iyi araştırmak ve dikkatli çalışmak lazım. Bu konuda belki de en büyük eksiğim donanımsal yetersizlik (bilgisayarım eski, mikrofon ve kameram yok) ve nasıl bir yol izleyeceğimi bilmemek.

Maalesef para burada önemli bir nokta ve ben maddi olarak şu durumda kendime yetsem dahi yeni kamera, mikrofon ve video düzenleme programlarını kaldıracak bir bilgisayar alacak gücüm yok.  Dolayısı ile her ne kadar youtube kanalı açma isteğim ağır bassada pek çok yönden bunu engelleyen durumlar mevcut.

Bazı şeyleri isteyince yapabildiğime inanıyorum ve yapıyorum da. Ancak çoğu zaman işin modası geçmiş oluyor. Tıpkı forum açtığım zamanlarda forumların ölmesi ve blog yazmaya başladığımda blogların yok olmaya başlaması gibi. İnanıyorum kanalı da açacağım ama muhtemelen o tarihlerde YouTubeda sönmüş olacaktır.

Hayırlısı diyelim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.