"Enter"a basıp içeriğe geçin

PyCharm Kullanmanız İçin 7 Neden!

Bir çok profesyonel geliştirici editör olarak VIM yada Emacs gibi konsol tabanlı editörler kullanırken bir çoğuda Sublime Text, Atom, Notepad++ gibi GUI tabanlı editörler kullanmakta. Geçtiğimiz aylarda Atom editörünü tıpkı bir IDE gibi etkin bir şekilde kullanabilmeniz için çeşitli eklentileri listelemiştim.

Kullanışlı Atom Paketleri: https://emregeldegul.net/2017/10/kullanisli-atom-paketleri/

Ancak yinede bir text editör ile yapabilecekleriniz oldukça kısıtlıdır. İşte bu yüzden bu yazımızda JetBrains firması tarafından Python dili için geliştirilen PyCharm IDE’sini kullanmak için 9 nedeni listeleyeceğiz. Şayet zamanımızın çoğunu GUI tabanlı işletim sistemlerinde geçiriyoruz ve zamanımız ve etkinliğimiz oldukça önemlidir bu durumda.

Bu arada Linux için PyCharm kurulum konusunu da buraya bırakalım.

Linux PyCharm Kurulumu: https://emregeldegul.net/2018/12/linux-pycharm-kurulumu/

1 – Kod Tamamlama Özelliği

PyCharm ister standart ister 3. parti olsun neredeyse bütün modüller için dahili bir kod tamamlama özelliğine sahiptir. Şayet kod tamamlama özelliği yazılan kod miktarına göre hızlı ve sağlıklı bir fark yaratıyor. Pek çok editör kod tamamlama özelliğini desteklemez yada sabit syntax etiketlerinden öteye gitmez.

2 – Veri Tipi Gösterimi

Python’ın dinamik doğası gereği nesnelerin tipini tahmin etmek zordur. PyCharm nesnelerin tipini henüz yazım esnasında iken söyleyerek kodun yönetimini kolaylaştırmaktadır. Böylece neyin nereden gelip nereye gittiğini anlamak oldukça kolaylaşmaktadır.

3 – SQL Syntaxları İçin Sorgu Tamamlama

PyCharm sadece Python dili için değil, SQL sorguları içinde sorgu tamamlama hizmeti sunar. Üstelik tıpkı 2. nedende olduğu gibi kolonun tipi hakkında bilgileri de listeler. Veritabanını projeye eklemek ise oldukça kolaydır!

4 – Git Görselleştirme

GIT değişikliklerini canlı olarak düzenleyici üzerinde görebilirsiniz. Değişikliklerin takibini rahat bir şekilde de yapabilirsiniz. Üstelik sadece belirli kısımları da geri alabilirsiniz.

5 – Paket Yönetimi

PIP paket yöneticisini PyCharm üzerinden GUI arayüzü ile yönetebilirsiniz. Üstelik otomatik oluşturulan sanal ortamlar sayesinde paketler diğer projeler ile çakışmaz. Yeni paketleri detayları ile arayabilir ve güncellemeleri görebilirsiniz.

6 – Kod Geçmişi

GIT haricinde PyCharm üzerinde de küçük bir versiyonlama sistemi bulunmakta. Önceki kod ile ilgili karşılaştırmaları bu uygulama ile de yapabilirsiniz.

Aşağıda küçük bir ön izleme görünmektedir.

7 – Kürsel Değişiklik

PyCharm bir bir nesnenin ismini değiştirdiğinizde sizin için o nesnenin bütün proje dosyalarında ki ismini değiştirir. Böylece sizi ciddi bir zahmetten de kurtarır.

Yazı bu kaynaktan kısmi olarak çevrilmiştir, hatalı ve eksik noktalar için iletişime geçebilirsiniz.

9 Yorum

 1. Hakan
  Hakan 25 Ekim 2018

  Visual Studio Code hakkında ki görüşleri de alabilir miyiz..

  • Yunus Emre Geldegül
   Yunus Emre Geldegül 25 Ekim 2018

   Electron ile yazılmış hızlı bir editör, kullanışlı da. Ama görsel olarak çok haz edemedim, temalar ile de istediğim görünüme kavuşturamadım. Bunun dışında aktif bir kullanımım olmadığı için detaylı görüş bildiren yorum/post hazırlayamıyorum maalesef.

 2. Sefa
  Sefa 30 Ağustos 2018

  En iyi coder not defteri kadar basit editörde yazandır !

  • Yunus Emre Geldegül
   Yunus Emre Geldegül 30 Ağustos 2018

   Allah aşkına, mizahi sayfalardan öğrenip saçmalamayın 🙂 Bu editör yada ide’ler sizlere en basitinden zamandan tasarruf sağlıyor. Büyük projeleri oturup ms notepad ile mi yazacaksınız? Güldürmeyin.

 3. anonymous
  anonymous 25 Ağustos 2018

  Bunu PyCharm ile sınırlamak saçma olur çünkü bu özelliklerim tamamı jetbrains’in geliştirdiği herhangi bir IDE’de de var. IntelliJ Idea kullanırsanız eğer tüm dilleri destekleyip daha ekstradan bir sürü özelliği de kullanabilirsiniz.

   • anonymous
    anonymous 25 Ağustos 2018

    Yazı çeviri olduğundan zaten sen dememişsin de başlık yönlendirici bir context’e sahip olduğundan istemsiz bu biçimde düşündürtüyor insana. 😉

  • Cem
   Cem 26 Ağustos 2018

   Bilgilendirmeniz için gerçekten teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.