"Enter"a basıp içeriğe geçin

Atom Editör ve Uzak Raspberry Pi Bağlantısı

Pi üzerine Atom, VSCode gibi editörler kurulamıyor (kurulsa da çok performanslı olacağını sanmıyorum). Dolayısı ile eğer direk Pi üzerinde çalışacaksanız maalesef Geany tarzı editör ile çalışmanız gerekecek. Ve bu editörde çok yetenekli bir editör değil. Eğer Atom, VSCode tarzı eklenti destekli editörlere alıştıysanız Geany üzerinde çalışmak tam bir çile olabiliyor. Bu yüzden Atom editörün remote-ftp eklentisini kullanarak Pi cihazımız üzerinde uzaktan nasıl çalışılır bunu göstereceğim.

İlgili Konu: Kullanışlı Atom Paketleri
İlgili Konu: Raspberry Pi Üzerine Raspbian Kurulumu ve SSH Bağlantısı

Pi cihazımızı ağımıza bağlıyoruz ve SSH bağlantısın aktif hale getiriyoruz. Ardından remote-ftp eklentisini Atom editöre kuruyoruz. Yukarıda ki linklerde açıklamalar ve detaylar mevcut.

Daha sonra Atom editörü açıyoruz. Bir proje klasörü oluşturup ismini “raspberry” koyuyoruz. Arından Packages > Remote FTP > Create SFTP Config File yolunu takip ederek bir .ftpconfig dosyası oluşturuyoruz. Bu dosyanın içerisini aşağıda ki gibi doldurun.

{
  "protocol": "sftp",
  "host": "raspberrypi.local",
  "port": 22,
  "user": "pi",
  "pass": "raspberry",
  "promptForPass": false,
  "remote": "/",
  "local": "",
  "agent": "",
  "privatekey": "~/.ssh/id_rsa",
  "passphrase": "",
  "hosthash": "",
  "ignorehost": true,
  "connTimeout": 10000,
  "keepalive": 10000,
  "keyboardInteractive": false,
  "keyboardInteractiveForPass": false,
  "remoteCommand": "",
  "remoteShell": "",
  "watch": [],
  "watchTimeout": 500
}

Burada host, user ve pass kısımlarını kendinize göre değiştirmeyi unutmayın. Şimdi Packages > Remote FTP > Connect yolunu takip ederek bağlantıyı sağlayın. Sağ tarafta Pi cihazınıza ait dosya ve klasörleri görebilirsiniz. İşte bu kadar! Eğer göremiyorsanız Packages > Remote FTP > Toggle yolunu takip ederek dosya ağacını görebilirsiniz.

Proje klasörünü her açtığınızda otomatik olarak bağlantı yapacaktır artık. Ha bu arada Pi içerisinde belirlediğiniz klasöre bağlanmak için “remote” değerini değiştirebilirsiniz.

Kolay Gelsin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.